Romania.. direct si reluare.

Astazi au fost doua evenimente pentru romani, adica meciul Ucraina – Romania unde nu am avut nici o sansa contra unei Ucraine cu multi jucatori tineri si foarte buni, iar cel de-al doilea eveniment, finala Eurovision din acest an unde am reusit chiar un loc foarte bun pentru Romania, in speta locul al treilea.

Voi incepe cu primul eveniment pentru ca sunt mai mult in domeniul meu.

Desi am inceput furtunos, cu o ocazie a lui Andrei Cristea destul de devreme, ne-am vazut condusi din minutul 16 dupa o bomba a acestui nou talent ucrainian, Oleksandr Alyev, considerat de multi, pe drept chiar, noul capitan al Ucrainei dupa retragerea lui Shevchenko din activitate. Jucatorul celor de la Lokomotiv Moscova a lovit in minutul 16 cu o bomba de la aproximativ 40 de metri pe care Lobont a atins-o cu degetele dar nu a putut sa o impiedice sa intre in plasa portii.  Pana la pauza au mai fost diferite ocazii, in special de partea gazdelor ucrainiene, cu ratari in lant ale lui Shevchenko & co. Dupa pauza primul care muta este selectionerul Romaniei, schimbandu-l pe Andrei Cristea cu Daniel Niculae, si Cocis in locul lui Ghioane, fapt ce a  dus la o schimbare in bine a nationalei romane. In minutul 56 Gabriel Tamas trimite o alta bomba de langa cercul de la centru terenului, iar Pyatov, portarul dorit insistent de Arsene Wenger la Arsenal Londra, mascat fiind de colegi vede mingea tarziu si aceasta intra in poarta. Ba chiar mai bine, peste 9 minute, in minutul 65, Daniel Niculae reuseste golul de 2-1, iar lucrurile pareau sa aiba o turnura fericita pentru romani. Nimic mai fals. Dupa acest gol ne-am retras in aparare iar atacurile in valuri ale gazdelor ne-au sufocat, mai ales ca pe partea lui Maftei (nu inteleg ce cauta el in nationala cand il avem pe acea parte pe Sapunaru, neconvocat sau Dananae tinut pe banca) si-a intrat in rol un alt pusti minune ucrainian si anume Yevhen Konoplyanka, jucator la Dnipro Dnipropestovsk, un talent urias ce a intors partea dreapta a apararii romane pe toate partile. Lobont a dat semne ca ar fi intrat in priza meciului la sutul plasat al acestui Konoplyanka, faza ce parca a prevestit prabusirea baricadelor tricolore. Dupa o pasa de geniu a lui Alyev peste toata apararea romana ce il lasa pe Shevchenko liber cu Lobont, iar acesta respinge miraculos, dar Konoplyanka, aflat pe faza ii trimite mingea printre picioare (gafeorul serii nu este totusi Lobont). La numai doua minute distanta acest geniu ucrainian al fotbalului, fostul Balon de aur Shevchenko face vraiste toata apararea romana si trimite o minge in fata portii “barbierita” de Chivu si Tamas ce intra in poarta pentru un scor final de 3-2, Ucraina – Romania. Degeaba au mai intrat apoi Ciprian Deac, Mazilu sau Radut, nimic nu mai putea fi facut. Si pentru a arata si mai mult ce nationala au vecinii nostri din partea de nord a tarii va mai spun ca cel mai bun pasator din campionatul Ucrainei, un anume Rotan a fost introdus abia in minutul `83 in locul lui Milevski.

Trist fapt pentru o nationala ce pe vremea lui Dobrin, sau pe vremea lui Hagi&co. erau cotati de fiecare data cu sanse sa iasa din grupele turneelor finale.

Al doilea eveniment a venit ca o consolare, anume plasarea Romaniei pe locul 3 la Eurovision, egaland astfel performanta Luminitei Anghel si a baietilor de la Sistem de acum 5 ani. Concursul a fost castigat pe drept de reprezentata Germaniei, Lena avand extrem de multe emotii la final.

Felicitari reprezentantilor Romaniei, Ovi si Paula Seling, si felicitari in primul rand reprezentatei Germaniei pentru trofeul castigat!

Ucraina – Romania : 3-2